Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna, to czas, który idealnie nadaje się do tego, aby kupić nowy komplet letnich opon do posiadanego samochodu. Wzrost temperatury oraz nasłonecznienia, a także pewność tego, że opady śniegu, a także przymrozki ma się już za sobą, pozwalają na dobre rozpocząć rozglądanie się za nowym ogumieniem. Pytanie tylko brzmi, jakimi cechami powinno się kierować, gdy wybiera się nową oponę do samochodu? Zwracać uwagę na cenę? A może na kształt bieżnika? Wbrew pozorom wybranie dobre letniej opony jest nieco bardziej skomplikowane.

Przyczepność opony

Każda opona, czy to letnia, czy też zimowa oraz całoroczna, powinna być kupowana pod kątem tylko jednej, najważniejszej cechy, czyli generowanej przez nią przyczepności. Pozostałe cechy opony, takie jak jej cena, rodzaj bieżnika, czy też te bardziej zaawansowane, jak generowany hałas lub opór toczenia, powinny być traktowane jak mniej istotne, ponieważ to właśnie poziom przyczepności jest w tym wypadku najważniejszą sprawą, która bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo, ale też i przyjemność jeżdżenia na danym komplecie opon.

W tym punkcie jednak trzeba zachować uwagę, ponieważ dana opona musi posiadać dobrą przyczepność nie tylko na suchej nawierzchni, lecz również na tej mokrej. Dobrym przykładem opony, która rewelacyjnie sobie radzi w każdych warunkach jest model opony hankook ventus prime 3, która dzięki nowemu bieżnikowi, stylizowanemu na pazury kłów geparda, a także najnowszej technologi o nazwie GripTech, jest w stanie zapewnić kierowcy bardzo duże pokłady przyczepności zarówno na suchej, jak i na mokre nawierzchni.

Pozostałe cechy dobrej letniej opony

Gdy ma się już pewność, że opona, którą jest się zainteresowanym, posiada odpowiednio bezpieczny poziom przyczepności, można następnie przejść do oceny dalszych jej punktów, które również będą miały wpływ na przyjemność codziennego korzystania z danej opony.

Parametrem, który rzadko kiedy jest brany pod uwagę przy zakupie, a który ma ogromne przełożenie na komfort jazdy na danych oponach, jest generowany przez nie hałas. I choć na papierze różnice pomiędzy poszczególnymi kompletami opon mogą wydawać się niewielkie, to jednak w praktyce nawet tych kilka decybeli więcej może mieć ogromne przełożenie na to, jak głośno będzie w kabinie auta podczas jazdy.

Kolejną sprawą, na którą mało kto zwraca uwagę, a która potrafi bardzo boleśnie odbić się na portfelu, jest posiadany przez opony opór toczenia. Parametr ten wynika wprost z siły, jaką silnik musi włożyć, aby wprawić w ruch auto. Opony o różnym bieżniku posiadać będą różny opór toczenia, który wpływać będzie na to, że silnik będzie musiał podać większą lub mniejszą energię. Przekłada się to rzecz jasna na spalanie, które w skrajnych przypadkach może różnić się nawet o całe litry na sto kilometrów.

Jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie te parametry, doskonale widać, że wcześniej wspominane opony hankook ventus prime 3 rewelacyjnie wypadają pod każdym z tych względów. Warto się więc nimi zainteresować, ponieważ może się okazać, że jest to jedna z lepszych propozycji na rynku.