Przezorny kierowca sporo uwagi poświęca  oponom do swojego samochodu. Musi zwracać baczną uwagę na stan opon zimowych, ocenić, czy nie wymagają one wymiany na nowy model. Powinien też dobrze zaplanować miejsce do ich przechowywania, aby nawet nowe i dobre opony nie straciły swoich właściwości przez złe warunki, w których czekają na swoją zimową rundę. Poniżej zatem szereg podstawowych informacji na temat tego, w jaki sposób odpowiednio przechowywać opony na zimę.

Jak przechowywać opony zimowe?

Dla wielu kierowców sporym problemem jest zorganizowanie odpowiedniego miejsca do przechowywania opon. Warto zdać sobie jednak sprawę z tego, że inwestycja w dobrej jakości opony, musi iść w parze ze znalezieniem miejsca do ich składowania. Jeżeli przykładowo będą one poddawane działaniu słońca, a zatem nie zostaną schowane w miejscu zaciemnionym, ich jakość może dramatycznie obniżyć się. To natomiast wpłynie na utratę bardzo ważnych parametrów odpowiadających za bezpieczeństwo podczas użytkowania. Miejsce do przechowywania opon zimowych powinno być zatem odcięte od światła słonecznego, suche, bez kontaktu z ostrymi przedmiotami, które mogą spowodować przypadkowe uszkodzenie opon. W pobliżu opon nie powinny znajdować się również różnego rodzaju chemikalia oraz substancje lotne. Warto zatem wygospodarować właśnie taką przestrzeń dla swoich opon zimowych, aby przez te kilka miesięcy odpoczynku nie uległy uszkodzeniu.

Metody, które warto użyć

Kiedy wiadomo już, jakie warunki należy stworzyć do przechowywania opon zimowych, kolejna ważna sprawa to sam sposób ich składowania. Najwygodniejsze jest przygotowanie odpowiednich haków, na których będzie można zawiesić opony. W internecie można znaleźć instrukcje dotyczące tego, jak samemu można przygotować takie wieszaki. Ten sposób zapobiega między innymi odkształcaniu się opon. Zawsze należy pamiętać o tym, aby opony nie były przygniecione przez jakieś ciężkie przedmioty lub przez ciężar innych opon, bo w ciągu kilku miesięcy mogą na nich pojawić się niebezpieczne odkształcenia.

Półka i regał na opony

Kolejny bardzo dobry i wygodny sposób na przechowywanie opon to zamontowanie specjalnej półki, która dedykowana jest właśnie do przechowywania opon różnych rozmiarów. Opony leżą ściśle jedna obok drugiej, są stabilnie umieszczone, co zapobiega ich przesuwaniu się na regale. Jeżeli w piwnicy lub na strachu ma się mało miejsca na zorganizowanie tego typu regału, można również zdecydować się na zakup stojącego wieszaka na opony zimowe. Wtedy opony są umiejscowione po prostu w pionie. Jedno jest pewne – jest naprawdę sporo wygodnych rozwiązań na to, by opony przechowywać prawidłowo i bezpiecznie. Nawet w malutkim garażu można wygospodarować odrobinę miejsce na stabilny regał lub półkę, stojący wieszak lub haki, na których każda opona będzie miała odpowiednio dużo miejsca. Najgorsze rozwiązanie to po prostu byle jak położyć jedną oponę na drugą, z nadzieją na to, że taki niefrasobliwy sposób przechowywania nie wpłynie negatywnie na ich stan.