Każdy kierowca przynajmniej dwa razy do roku wymienia opony. Mowa tu oczywiście o okresach przed zimą i przed wiosną. Jest to niezwykle ważne ponieważ opony mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach. Warto zatem wiedzieć jakie są rodzaje opon i czym się charakteryzują.

Opony letnie

Pierwszy typowy rodzaj opon to oczywiście opony letnie. Żadne przepisy nie wskazują dokładnego terminu w jakim powinny być używane opony letnie. Przyjmuje się jednak, iż najlepszy okres na wymianę opon z zimowych na letnie to początek kwietnia. Jeśli chodzi o ponowną zmianę opon z letnich na zimowe to przyjmuje się, iż najlepszy termin na ich zmianę to październik. Opony letnie produkowane są z twardej gumy. To sprawia, iż charakteryzują się one bardzo dobrą przyczepnością do powierzchni jezdni. Opony te posiadają także bardzo dużo rowków. Dzięki temu opony sprawie odprowadzają wodę, a tym samym ryzyko poślizgu jest minimalne.

zbliżenie opony

Opony zimowe

Drugi znany wszystkim kierowcom typ opon to oczywiście opony zimowe. Ten rodzaj opon jest szczególnie miękki. Dzięki temu nawet kiedy mamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami to opony zimowe nie tracą swojej elastyczności. Obecne w oponach lamele skutecznie zazębiają się ze śniegiem oraz lodem co bezpośrednio wpływa na dobrą przyczepność oraz skrócenie drogi hamowania. Opon zimowych nie powinno używać się latem. Ma to bardzo negatywne skutki. Po pierwsze ich bieżnik zużywa się o wiele szybciej, po drugie droga hamowania wydłuża się, a samo auto zużywa więcej paliwa.

Opony całoroczne

Oprócz opon letnich i zimowych wyróżnić można także tego rodzaju – https://www.sklepopon.com/opony/caloroczne opony całoroczne. Są to opony, które w pewien sposób łączą w sobie zalety opon zimowych oraz opon letnich. Ważne jest to, aby opony przeznaczone do jazdy przez cały rok posiadały symbol M+S. Symbol taki oznacza, że opony są przystosowane do jazdy zimą i tym samym mogą być używane przez cały rok. Ten typ opon posiada jednak swoje wady. Jedną z nich jest fakt, iż w oponach całorocznych bardzo szybko zużywa się ich bieżnik. Do wad zaliczyć można także zwiększony opór toczenia oraz nieco większe zużycie paliwa podczas jazdy. Opony te cieszą się jednak w Polsce coraz większą popularnością. Powodem tego jest zmieniająca się od lat pogoda i niemal praktyczny brak zimy. Dlatego wielu kierowców woli zamontować opony całoroczne zamiast dokonywać wymiany opon dwa razy do roku.

Opony szerokie

Wymieniono trzy najpopularniejsze modele opon. Jednak mówiąc o oponach można wymienić jeszcze inne rodzaje. Mowa tu np. o oponach szerokich. Są to opony używane przede wszystkim w autach tuningowanych. Ich duża szerokość sprawia, że opony te prezentują się niezwykle dobrze. Opony szerokie charakteryzują się także bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że opony szerokie są dość drogie.

Jak zatem widać na rynku wyróżnić można przynajmniej kilka popularnych typów opon samochodowych. To jakie zostaną użyte zależy oczywiście od potrzeb i oczekiwań kierowcy.