Każdy początkujący kierowca prędzej czy później będzie musiał po raz pierwszy podjąć się wymiany opon – jeśli posiada umiejętności i czuje się na siłach może oczywiście zrobić to samodzielnie, natomiast jeśli nie pozostaje mu wizyta u specjalisty – w zakładzie wulkanizacyjnym. Im jednak szybciej się tam uda tym lepiej, bowiem są okresy, gdzie wulkanizatorzy mają mnóstwo pracy, a znalezienie wolnego terminu w jakimkolwiek warsztacie może być ogromnie trudne. Odpowiednio dobrane felgi i opony stanowią o bezpieczeństwie jazdy, dlatego też każdy kierowca, mniej czy bardziej doświadczony powinien mieć to na względzie (a to oznacza, że opony letnie nie powinny być stosowane zimą i odwrotnie).

Ja wybierać opony do samochodu?

Oczywistą kwestią jest, że jeśli dany kierowca nie posiada na stanie letnich opon, wówczas nie ma innego wyjścia – musi je zakupić, aby w odpowiednim momencie miał możliwość zmiany ogumienia bardziej dopasowanego do panujących w danym momencie warunków atmosferycznych. Każdy kierowca musi mieć na uwadze to, że tylko opony, które zostały odpowiednio dopasowane do danego modelu samochodu mogą zapewnić odpowiednią przyczepność auta do jezdni oraz krótszą drogę hamowania. Ponadto rozmiar ogumienia (zasada ta obejmuje zarówno opony letnie jak i zimowe) dobierany powinien być ściśle wedle wytycznych producenta samochodu (taka informacja zawsze zawarta jest w instrukcji samochodu, a Ci którym nie chce się nie przeszukiwać mają jeszcze kilka możliwości dotyczących wiarygodnego sprawdzenia tej informacji). Wielu kierowców niestety zawsze przy zakupie zwraca uwagę przede wszystkim na cenę, choć jest wiele innych kwestii, które w tym przypadku mają znacznie większe i bardziej istotne znaczenie.Tak naprawdę kupując jakiekolwiek opony należy mieć na względzie ich charakterystykę, dopasowanie do pory roku oraz rok produkcji.Warto w tym przypadku mieć na uwadze, iż opony zalegające zbyt długo w nawet najlepszych magazynach będą się zużywały nawet kilkukrotnie szybciej niż te nowe, wyprodukowane kilka tygodni czy miesięcy przed zakupem. Choć niska cena może być kusząca, to jednak najczęściej te najtańsze modele produkowane są z niskiej jakości materiałów, przez co bezpieczeństwo i jakość ich stosowania stoi na bardzo niskim poziomie.

przykład opony letniej

na zdjęciu powyżej – przykład opony na lato z https://www.sklepopon.com/opony/letnie

Kiedy należy bezwzględnie wymienić opony na nowe?

Największy wpływ na to, czy opony podlegają już wymianie czy jeszcze nie ma grubość bieżnika. W przypadku tych nowych opon grubość bieżnika niemal zawsze wynosi 8 mm. Jak powszechnie powinno być wiadomo, polskie przepisy prawa drogowego zakazują poruszania się po drogach autom, których bieżnik opony ma grubość poniżej wartości 1,6 mm (jest to wartość uznawana za granicę zużycia opony, gdzie traci ona już swoje właściwości, co oznacza, że jazda na takich oponach może być niebezpieczna). Zdania producentów czasem bywają rozbieżne. Jedni radzą bowiem wymieniać opony po 10 latach użytkowania, inni określają tą granicę jako 5 lat. Jednak w jednej kwestii są oni zgodni. Jeśli wartość bieżnika spada do poziomu 2-3 mm, to najlepszy moment na to, aby zacząć szybkie poszukiwania nowego ogumienia.